kikisnuggles kikisnuggles
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jaxson bought snacks for his team's practice. He bought a bag of oranges for $2.91
and a 24-pack of juice bottles. The total cost before tax was $39.39. Write and solve
an equation which can be used to determine x, how much each bottle of juice costs?

Respuesta :

peachesssfreaky
peachesssfreaky peachesssfreaky
  • 25-02-2021

Answer:

1.19

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What do you remember about the Aztec?
Can somebody please help me
Who decides whether a suspect will be tried for an alleged crime? The law enforcement officer who arrested the suspect The victim of the crime The prosecutor Th
Which graph best supports the claim that the gravitational force between two point masses is a function of the distance between the masses? A) A B) B C) C D
you start at (2, 4). You move down 4 units and up 4 units. Where do you end?
5(4)+6a-9 I need the answer because its hard
-What was the suffragist movement and why was it so important to women of that time?
the governor of state A earns $53,545 more than the governor of state B. If the total of their salaries is $310,365, find the salaries of each.​
Find the quotient. 4,216 ÷ 7 with remainder
How many members make up the House of Reps?