reemakateeb998 reemakateeb998
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

Hannah bought one pound of strawberries for $5.60. What is the price, in dollars per ounce of strawberries?

Respuesta :

Hasan169
Hasan169 Hasan169
  • 26-02-2021

Answer:

0.35

Step-by-step explanation:

we know that,

1 pound= 16 ounce

so,16 ounce strawberries cost's=5.60$

∴1 ounce strawberry cost's=5.60/16$

                                           =0.35$

Answer Link

Otras preguntas

In 1937 Japan, Germany, and Italy signed the Anti-Comintern Pact, pledging to work together to oppose the spread of what ideological enemy?
An evolved psychological mechanism that led to a successful solution in the evolutionary past _________ lead to a successful solution now? 1) must 2) may or may
How many moles of methane are produced when 36.6 moles of carbon dioxide gas react with excess hydrogen gas? Express your answer with the appropriate units.
A gas mixture contains 88 grams of oxygen gas, 88 grams of nitrogen gas, and 12 grams of nitrogen dioxide. What is the mole fraction of nitrogen dioxide in this
Which company characteristic may be least affected by an increase in value as stakeholders view that company in a positive light? 1) Revenue 2) Profit margin 3)
Can someone help me with this?
simplify the expression by writing it without the absolute value symbol. Ix-8I if x>8 pls help!!!
The dotted line on the chart shows the energy of the Skater, where could she be on the track?
Faut-il restreindre les libertés pour assurer la sécurité ?
What type of error results when the word or phrase a modifier describes is missing from its sentence?