meizlyn040990 meizlyn040990
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

A store sells 6 oranges for $3 what is the cost for 10 oranges ?

Respuesta :

aybekaliev5 aybekaliev5
  • 25-02-2021
$5 for 10 oranges. Would be $1 dollar for every 2 oranges
Answer Link
damianhedglin damianhedglin
  • 25-02-2021

Answer:

5

Step-by-step explanation:

3÷6 =0.50 this means every orange costs 50 cents .50 x2 = 1 so you have 2 oranges at the cost of one dollar, 2x5 =10 oranges 1x5=5 dollars

Answer Link

Otras preguntas

Add 12xy − 3p2q2 + 7pq − 8r2 and 2xy + 3p2q2 − 8pq + 4r Please help me quick
HELP ASAP What is a theme of the poem "Dream Variations" by Langston Hughes? It is life’s desire to live freely and expressively without boundaries. It is impor
What are some similarities and differences between Ancient Rome and Ancient Greek
French question fill in blank
Three girls share $0.90 each girl gets the same amount how much money does each girl get
I just need the right answer
who was an American Author and poet. He was a staunch abolitionists and fought for the end of slavery in the United States, O Henry David Thoreau Herman Melvill
What is the first procoagulant that the extrinsic and intrinsic pathways have in common?.
if [tex]16x - 3{x - 4}[/tex]please solve it for me​
1. What does Liberalism achieve in a nation? 2. Define the term ‘Economic Liberalism’ 3. Explain TWO features of Economic Liberalism 4. Outline the aim of the N