adamabiola100
adamabiola100 adamabiola100
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

Juan made 3 identical necklaces each having beads and a pendent the total cost of the beads and pendent for all 3 necklaces was $19.20. If the beads cost $2.80 for each necklace, how much did each pendant cost?

Help I gave 30 points

Respuesta :

bmcdermott1571
bmcdermott1571 bmcdermott1571
  • 25-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

2.80 x 3 = 8.40 so 19.20-8.40=10.8 then 10.80/3= 3.60

Answer Link

Otras preguntas

the outward appearance of a trait is
why might a wide range of species be endangered by the pollution of an estuary?
Which element is more electronegative, sulfur or nitrogen?
Is a cell of an oak leaf prokaryotic or eukaryotic?
how many yards are there in 1 mile ? how many inches are there in 1 mile (there are 5280 feet in 1 mile and 3 feet in 1 yard
1.An 8-kilogram bowling ball is rolling in a straight line toward you. If its momentum is 16 kg•m/s, how fast is it traveling? 2.A beach ball is rolling in a st
50,779 devided by 590
Mr.Young had some bottles of apple juice and orange juice. The ratio of the number of bottles of apple juice to the number of bottles of orange juice was 3:2. A
How do you solve x-8= -(12/x)
Solve -4(x + 1) - 3 = -3(x - 4)