Elizabethfranco063 Elizabethfranco063
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

Leila bought lunch at school. She had a sandwich and a shake that cost her $8. Her shake cost
$3.75. Solve the equation 8 =s +3.75 to find the cost of Leila's sandwich, s.

Leila bought lunch at school She had a sandwich and a shake that cost her 8 Her shake cost 375 Solve the equation 8 s 375 to find the cost of Leilas sandwich s class=

Respuesta :

dorianflorestal dorianflorestal
  • 26-02-2021

Answer: I think that the sandwich is $4.25 (I'm not sure)

Answer Link
minthoneygirl minthoneygirl
  • 26-02-2021

Answer:

s=4.25

Step-by-step explanation:

look at the screenshot for the steps! :)

Ver imagen minthoneygirl
Answer Link

Otras preguntas

What number gives its name to the cultish 'club' celebrating rock stars who died at that age?
William Wordsworth, Samuel Taylor Coleridge and Robert Southey are generally alluded to as the "what" Poets?
what is the price of tea in china
How to find the probability? Please show your work! Thanks!
4.6(x - 3) = -0.4x + 16.2
If caregivers want to encourage infants between four and six months old to learn, they can provide ______ books.
What would you name these timelines please help me hurry hurry
f+1/4=-7/2= PLEASE HELP AGAIN
Floor stands, shelf talkers, dump bins, and door signs are types of what kind of advertising?
2013. She designs the career milestones that she would need to complete her goal. By June 2013, she was not licensed. Which best describes what she should do? D