theodoredenetz4349 theodoredenetz4349
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

A store has apples on sale for 28.00 for 8 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $112.00

Respuesta :

austinjustice711 austinjustice711
  • 26-02-2021

Answer:

112 divided by 4 is 28. So 16 times 4 = 64. 64 divided by 5 is 12. 12 apples per 8 pounds. so 12 times 4 is 48 so your answer is 48

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

solve the triangle. round lengths to the nearest tenth and angle measures to the nearest degree a=7 b=7 c=5
Which trinomials are perfect square trinomials? Choose exactly two answers that are correct. a2 + 4a + 16 a2 + 14a + 49 a2 + 15a + 75 a2 + 26a + 169
In 1765, which group of American colonists protested “taxation without representation” by sending a protest to the British king? a. Stamp Act Congress b. minu
Factor 3x^2y^2 − 2xy^2 − 8y^2. Show your work.
different types of water that make up Earth’s water supply.
ron baby sat 2 hours each night for 10 nights . she earned a total of $ 180 babysitting .ron wants to caculate her hourly rate . how much did ron earn per hour
plz help!! Which punctuation mark is missing in the sentence? Please put the bread dough into the oven____ A) ? B) . C) !
Which of the following best defines the term rhyme scheme in poetry? A. the repetition of initial consonant sounds B. the pattern of end rhymes C. th
An opening to allow air in or out
If the U.S. dollar depreciates, _____. the demand for goods produced in the United States would go down the U.S. dollar would become stronger the demand for goo