adriaanmruiter adriaanmruiter
  • 22-03-2021
  • Mathematics
contestada

It’s cost $3.75 to by 3/4 of a pound of walnuts.How many pounds of walnuts can your purchase with $11.25

Respuesta :

poetayto
poetayto poetayto
  • 22-03-2021

Answer:

9/4 pounds of walnut

Step-by-step explanation:

First we divide 11.25/3.75=3 so we would know how many 3/4 pounds are there. Then, we know there are 3-3/4 pounds of walnuts. Mulitply them, you will get 9/4

Answer Link
baileychason
baileychason baileychason
  • 22-03-2021
2.25 is the answer to the question
Answer Link

Otras preguntas

The density of mercury is 13.6 g/mL. What is the volume of a 155-gram sample of mercury?
Which sentence does not contain any punctuation errors? A. I thought of you when I read these words of Shakespeare; “The fool doth think he is wise, but the wi
Maria is tossing a fair coin. She tosses the coin ten times and it lands on heads eight times. If Maria tosses the coin an eleventh time, what is the probabilit
What is the x-coordinate of the point in the standard (x,y) coordinate plane at which the 2 lines y = 2x + 6 and y = 3x + 4 intersect? Can you please explain wi
what word best describe chlorophyll
what word best describe chlorophyll
What is the x-coordinate of the point in the standard (x,y) coordinate plane at which the 2 lines y = 2x + 6 and y = 3x + 4 intersect? Can you please explain wi
How do you do 81x^2=49
what did fascists believe was necessary to achieve order in a society
There are 376 stones in three piles. The second pile has 24 more stones than the first. The third pile has twice as many stones as the second. How many stones i