lillybabyak lillybabyak
  • 23-03-2021
  • Mathematics
contestada

MRS SMITH BOUGHT 3 YARDS OF RIBBON FOR 5.25. HOW MUCH WOULD 5 YARDS OF THE SAME RIBBON COST?
PLZ HURRY!

Respuesta :

ashleejade06
ashleejade06 ashleejade06
  • 23-03-2021
$8.75

Explanation: first you divide $5.25 by 3 to see how much each yard is. Each yard e yaks out to be $1.75, then you multiply $1.75 by 5 to get $8.75
Answer Link

Otras preguntas

At summer camp ther eare 52 boys, 47 girls, and 18 adults. How many people are at summer camp?
Which inventor wanted to develop affordable lighting for homes?
Fill In the blanks for spanish? help asap please
Which of the following correctly translates "one fourth of a number"? A. 1/4 x B. 4x C. x + 1/4 D. x - 1/4
Ite Ite A student creates a scale model of planets where 1 centimeter (cm) is equal to 10,000 kilometers (km). In this model, which planet would have a diameter
A year ago l bought a new car. It depreciates at 22% per year. My car is presently worth £7176. Work out the value of my car when I bought it.
I need help please!!!!!!!!!!!!!
If f(x) = 1/2(x) what is (7,6)
Find the value of x. The diagram is not to scale.
Can someone plsss help me :((