harperplayss
harperplayss harperplayss
  • 23-03-2021
  • Mathematics
contestada

pls answer we just started doing this today and my teacher expects us to know this :(

pls answer we just started doing this today and my teacher expects us to know this class=
pls answer we just started doing this today and my teacher expects us to know this class=
pls answer we just started doing this today and my teacher expects us to know this class=

Respuesta :

katelynlaws
katelynlaws katelynlaws
  • 23-03-2021
The answer is “Two and a half pounds of dark chocolate cashews cost $37.50”

Since 1 pound of cashews costs $15, you multiply 15 by 2, to get $30, then you multiply 15 by .5 since you still have half a pound left, which then gives you $7.5, then you add 30 to 7.5, which gives you the answer of $37.5
Answer Link

Otras preguntas

Act or statement that becomes a tradition to be followed
How many measures does the most common form of american popular song have?
Wich is grater 34/18 1 5/6
Which of the following is the best description of Dickinson's poetry? A.Verbose and sensuous B.Boisterous and loud C.Concise and introspective D.Musical an
what is the place value of the underline digit of 6064325 and 3972381
If the sum of a number and four is tripled , the result is two less than twice the number. Find the number
The original cost is $52 and the sale price is $38 what percent of a discount was given?
82.6 x 10 of the power of 2
HELP PLEASE I NEED SOMEONE X( What statement about the interior and exterior of the pyramid entrance at the Louvre Museum by I.M. Pei and Metropolitan Cathedral
Write three numbers grater than 20 that have 9 as a factor