angeserr0272
angeserr0272 angeserr0272
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

An Ice company charges $8.16 for 6 bags of ice. If you buy 8 bags of ice how much would it cost you? help asap its due tomorrow

Respuesta :

bnoor5325
bnoor5325 bnoor5325
  • 24-03-2021

Answer:

fjsij

Step-by-step explanation:

yjjgghhhhggn

gjjdghjhc

hhhhjjhhhhiiiigffjhcvfhhsfh

Answer Link
booknerd529
booknerd529 booknerd529
  • 24-03-2021

Answer:

Answer:$10.88

Step-by-step explanation:

First we need to see how much one bag of ice costs. To do this we need to divide 8.16 by 6.

8.16÷6=1.36

Now that we know how much a bag of ice cost we need to calculate how much 8 bags costs. This means we have to multiply 1.36 by 8.

1.36x8= 10.88.

The answer is $10.88

Answer Link

Otras preguntas

________ research studies the same groups of participants over time.
mention any two socio cultural features of Lumbini province​
Find f(-2) for f(x)=3x^2-8x+7
why does copper Cu (I) have a short lifespan​
we should use an apostrophe for A) contractionB) deletionC) referenceD)dependence​
Hola, Como estan si nececitan ayuda yo los puedo ayudar.
HELP! WILL GIVE BRAINLIEST!!! I think it's D please checkFactor completely x3 + 5x2 − 3x − 15. (x − 5)(x2 − 3) (x + 5)(x2 + 3) (x − 5)(x2 + 3) (x + 5)(x2 − 3)
How much water should be added to 12mL of 11% alcohol solution to reduce the concentration to 6%
Sue went to the store and bought 20 fish for $45, how many neon fish did she buy if the angel fish cost $3 and the neon fish cost $2?
75 is what percent of 96?