antoniquedelancy5 antoniquedelancy5
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

50 apples cost $25. How much would 75 apples cost?​

Respuesta :

charliefinee charliefinee
  • 24-03-2021

Answer:

$35

Step-by-step explanation:

Find the cost of 1 apple

$25/50 = 0.5

1 apple costs 50 cents/ 0.5 dollar

Multiply by 70 to find the cost of 70 apples

$0.5 x 70 apples = 35

Answer Link
JLTornado52
JLTornado52 JLTornado52
  • 24-03-2021

$37.50. ...................

Answer Link

Otras preguntas

The following materials standards have been established for a particular product: Standard quantity per unit of output 5.5 meters Standard price $ 19.10 per met
what are prenuptial contracts?​
What is the slope of OP
Why is it difficult to classify viruses?
Which products result in a difference of squares? Check all that apply.(x – y)(y – x)(6 – y)(6 – y)(3 + xz)(–3 + xz)(y2 – xy)(y2 + xy)(25x – 7y)(–7y + 25x)(64y2
A, B, and C are the locations of three support posts. The bearing from post B to post A is 45degrees. The bearing from post A to post C is 135degrees. If AB= 8
Qué hay en la Cocina para limpiar los Plato’s?
brahman is the one supreme god and is considered to be the god. A. creator B. destroyer C. sustainer D. guiding
Michael goes to a theme park and rides two different roller coasters that both begin on a raised platform. His height while on the first roller coaster, measure
Which of the following is an aspect of this triptych? a. an understanding of linear perspective b. Northern ideas of reforming the Catholic Church, spurred by M