gisellebarajas08
gisellebarajas08 gisellebarajas08
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

12 pounds of rock costs $35.40, How many pounds of rock could you get for $44.25?

Respuesta :

Jsf09
Jsf09 Jsf09
  • 24-03-2021

Step-by-step explanation:

35.40 ÷12 = 2.95 per pound

44.25 ÷ 2.95 = 15.15 pounds

Answer Link

Otras preguntas

complete the pattern and find the rule 87,91,95,99,___,___, ___
A(n) ____ is a collection of one or more program statements combined to perform some action
What was the location target for the telegraph 1800?
Which sentence accurately describes these two paintings of Jesus Christ?1 A. The painting on the left includes elements of Byzantine style, such as linear pe
Suppose f and g are continuous functions such that g(3) = 6 and lim x → 3 [3f(x) + f(x)g(x)] = 54. find f(3).
please help with another math question
50% of A is equal to $120 and 120% of B is equal to $90
Read the passage. (1) I think that schools should switch from using paper textbooks to using computer tablets. (2) Textbooks were effective in the pre-digital
Calculate the boiling point of water if the atmospheric pressure is 630 mmhg
What is the equation of the exponential graph shown?