jayceerasco1693 jayceerasco1693
  • 25-03-2021
  • Mathematics
contestada

Write an equivalent ratio for 5 apples for
$2.25

Respuesta :

kyasou
kyasou kyasou
  • 25-03-2021

Answer:

10 apples for $4.50

Step-by-step explanation:

you can just multiply both by 2

so 10 apples for $4.50

Answer Link

Otras preguntas

A store sells T-shirts $10 each and jeans for $20 a pair. Anna spends $150 for T-shirts and jeans. she buys x T-shirts and y pairs of jeans. what is the equatio
After reclaiming much of the Iberian Peninsula,____and ___ led the way in expanding urther contact from within the early zones of afro-Eurasia a. India; China b
Populism supports the rights of whom?
What is the tenth term of the geometric sequence that has a common ratio of 1/3 and 36 as its fifth term? a. 4/7 b. 27/4 c. 4/81 d. 1/36
president jackson viewed the national bank as
Which task was an enslaved person in Boston most likely to perform? a. harvesting cotton with a group of laborers b. serving as a cook for a wealthy merchant c.
How does PonyBoy recover from his friends'' deaths? (The Outsiders)
A 4kg block sitting on the floor, how much potential energy does it have?
The scale drawing represents Kim’s living room. She wants to put new baseboards on the walls of the room. If the scale is 2 cm:1 m and the baseboard costs $4.19
Evaluate the expression 7x^2y, when x = 4 and = 2.