latarumperryjr1878 latarumperryjr1878
  • 25-03-2021
  • Mathematics
contestada

What is the greatest value 20g of flour 3 for 3.50 or 40g of flour for 2 for 9£ which is better for money

Respuesta :

ConcepcionPetillo ConcepcionPetillo
  • 26-03-2021

Answer:

It is better to buy 20 g of flour 3 for 3.50

Step-by-step explanation:

It is given that 20g of 3 for 3.50

It means 3 packets of 20 g is 3*20 =60

So, 60g  is for 3.50

So, 1 g =[tex]\frac{3.5}{60}[/tex]=0.05833 per gram.

Now, let's find unit rate for 40 g of 2 for 9.

2 packets of 40 gram = 2* 40 =80 grams

So, 80 grams costs 9

So, 1 gram =[tex]\frac{9}{80}[/tex] =0.1125

So, it is better to buy 20 g of flour 3 for 3.50

Answer Link

Otras preguntas

for a typical person who leads a sedentart lifestyle a typical maximum oxygen intake level would bea) 20 ml/kg/min b) 35ml/kg/min c) 50 ml/kg/min d) 70 ml/kg/mi
Which event triggered the start of world war 1 in europe?
Experts agree that for egypt’s economy to grow, it needs to develop its
who commanded the 54th Massachusetts, a Union regiment made up of African American soldiers
Give the slope between the points (4,3) (8,5)
Works like the autobiography of Olaudah Equiano helped expose the brutal conditions of slavery the benefits of triangle trade the flaws of the popular abolit
Each mouth Bailey deposits money in her savings account. Over 8months, she has added $48. If Bailey deposited the same amount every month, how much is one depos
what is the sum of (2x4 5x3 - 8x2 - x 10) and (8x4 - 4x3 x2 - x 2)?
Reciprocal of 2 5/12
What is meant by the statement cleaner than coal?