williaaniyah williaaniyah
  • 25-03-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of 12 retractable pens costs $12.24.



What is the price of 6 pens?

Respuesta :

Mibo
Mibo Mibo
  • 25-03-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

Cost of 12 pens = 12.24

Cost of each pen = 12.24 ÷ 12 = 1.02

Cost of 6 pens = 6.12

Answer Link
cad311
cad311 cad311
  • 25-03-2021
find out how much one pen costs
$12.24 divide by 12 = $1.02
$1.02 x 6 = $6.12
Answer Link

Otras preguntas

what is the value between the 9s in 709,946,107
Volume of rectangular prism. V = lwh. solve for w. I'm pretty sure this is right, you have to subtract the h then divide the l...... is this right?
my question is what is 809 times 56
help me match the definition of the sentences
Solve the equation for y. 6y-1.5x=8
What is 0.666667 as a fraction ?
Numbers between 231 and 239
10q=-45 equals what Thanks for helping
How to get to ratio fractions from 8/12
What are local products of Martinique?