hola2446
hola2446 hola2446
  • 26-03-2021
  • Mathematics
contestada

What package is the Best Buy?

What package is the Best Buy class=

Respuesta :

huuruffff
huuruffff huuruffff
  • 26-03-2021

Answer: The answer is 8 lb for $18.80

That is the answer because you have to divide in order to see which is the best buy

You have to divide $4.98 by 2lb and you will get 2.49, divide $12.25 by 5lb which equals 2.45, divide $18.80 and you will get 2.35, divide $23.70 by 10lb and you will get 2.37. So therefore you answer is C.8lb for $18.80 because 2.35 is better than the other deals.

Step-by-step explanation:

Hope this helps !

Answer Link

Otras preguntas

what is the measure??
What term refers to the cognitive approach underlying a cultural practice?
A country that follows Sharia must closely integrate the teachings of Islam and _____.
Identify the factors that explain the relative abundance of female-headed households in black communities.
What does a spherical blood spot indicate?
Select all that apply. What advantages did the labor movement bring to America's working class? -cultural and educational advantages -antitrust laws - insur
What position or role does young Twain want to have? Why?
How were Japan and Germany similar in the 1930s?
Which metaphor creates the most negative mood?
give tree graphic reasons why cities grew up on rivers