vrinmotokaa
vrinmotokaa vrinmotokaa
  • 26-03-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $3.75 for 5lbs of food for your puppy how much is it for 1lb?

Respuesta :

312 312
  • 26-03-2021

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

cost/lbs. = $3.75/5lbs = 0.75/1lb

Answer Link

Otras preguntas

Select the correct answer. Which statement about the executive role of the president of the United States is true? A. The president fills the roles of head of
From where did the term Protestantism originate?
If Luis performs resistance training, it is likely that his muscles will _____.
What is the slope of the line that passes through the points (2,0) and (1,0)? Write your answer in simplest form.
The Fourteenth Amendment has nothing to do with due process. True False
Walnuts, peanuts, and chocolate chips are mixed in a ratio of 7:2:5. What is the weight of the mixture if 2.5 lbs. of chocolate chips were used for making it?
What is the distance between the points (14, -18) and (-8, -18) in the coordinate plane?
Which expressions are equivalent to 5(3s-6a)
(Music theory- easy) Circle the measures that have an incorrect number of beats in them. Look at the time signature at the beginning of each section.
The following characteristics describe which climate region? i. It is located at low latitudes. ii. It is located near the Equator. iii. Annual temperatures aro