Jannels4e2etianthatm Jannels4e2etianthatm
  • 21-11-2016
  • Mathematics
contestada

Lamar bought 20 pounds of dog food for $4.99 for his dog, Buster. The next day, the shop down the street offered 50 pounds of the same brand of dog food for $12.50. Did Lamar get a better deal? ...?

Respuesta :

Lampa20
Lampa20 Lampa20
  • 23-11-2016
To calculate what is better deal we need to calculate how much 1 pound of dog food costs at both shops.

First shop:
4.99/20 = 0.2495$/pound

Second shop:
12.50/50 = 0.25$/pound

This means that first shop had slightly better deal since at that place pound was a bit less expensive.
Answer Link

Otras preguntas

Hi can someone plss help me with this!!!
what are some of the family members
solve the inequality 4x-3=2x+7​
The Three-Fifths Compromise _____. A. allowed Southerners to count three out of every five slaves in their population to increase their representation B. requir
4. John _______ anything at the moment. * isn't wanting doesn't want not wanting not wants 5. I __________ the answer. doesn’t know don’t know knows am knowing
Order the numbers from least to greatest. ​​-1.5, 1.75, ​2.5, ​-2.0
a geologist asserts that island e is the youngest island in the group of islands off the coast of the mainland. make a claim using evidence that supports or ref
Read this sentence from the passage. In the United States during the early 1900s, most people thought of automobiles as a passing fad. How does this sentence su
how many grams and calories is a 52 oz pepsi, a hot dog, and a small bad of popcorn?
The triangle and the rectangle below have the same area. 6 cm wcm 6 cm 5cm Calculate the value of w. Show your working. I thought it was 10 as triangle do base