kcingtonNeoma3n kcingtonNeoma3n
  • 22-11-2016
  • Mathematics
contestada

An 8-pound bag of tomatoes costs $5.60. At the same rate, what would be the cost of 11 pounds of tomatoes?
A. $8.50
B. $7.00
C. $7.70
D. $6.50 ...?

Respuesta :

metchelle
metchelle metchelle
  • 23-11-2016
Here is the solution to the given problem above.
Given that for an 8 pound bag of tomatoes costs $5.60, we would want to know how much will it be for 11 pounds. First, we should know how much does it cost per pound. So 5.60 divided by 8 is 0.7. So per pound of tomatoes costs $0.7. Now to know how much for 11 pounds, we multiply 0.7 by 11 and we get $7.70. The correct answer therefore would be option C. $7.70. Hope this answer helps.
Answer Link

Otras preguntas

A company that seeks an IT portfolio that lowers costs as the primary business objective will be more likely to increase spending on ___________ because these a
(Only answer 7) I need help!! 10 points!
Lars is completing a history project about World War I. On the British government’s National Archives website, he finds letters from American soldiers as well a
Which of these statements is true? A. Location extensions appear when someone who’s physically near the business searches on relevant terms. B. Location targeti
Suppose you have three springs with force constants of k1 = k2 = k3 = 3.70 x 10^3 N/m. What is their effective force constant if one is hung from the other in s
OTOLII COLORE 1. When beginning to research a given topic, it's important to
Someone help me with this pleaseee..
Calculation method for the residence time.
What is the meaning of Dormir,Dire and crosier?
what is the answer to 4y=38-1/2(4y+16)