robinink88
robinink88 robinink88
  • 22-11-2016
  • Mathematics
contestada

A 16-pound turkey cost $13.60. What was the cost per pound?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2016
85cents per pound :) do 13.60 ÷ 16 = 0.85
Answer Link
StrawberryOwl
StrawberryOwl StrawberryOwl
  • 22-11-2016
.85 cents per pound.  I divided the price by the weight.
Answer Link

Otras preguntas

A 171 g sample of tetrafluoromethane (CF4) contains 90 g of carbon. What is the mass percent of fluorine in the compound?
which statement is a correct comparison of us businesses today with the businesses in 1900? A. the reliance on local businesses for supplying good and services
In the accompanying figure. ABCD is a square. LaTeX: AB=5x-10 A B = 5 x − 10 and LaTeX: BC=2x+20. B C = 2 x + 20. Find the value of x.
Cystic fibrosis is a recessive gene disorder. The pedigree chart for a family known to have cystic fibrosis is shown below. A half shaded circle is shown connec
The Andes in western South America are an example of a landform that arises from the _____.
Carla is a loan analyst at the bank. when cameron applied for a loan, carla looked at his balance sheet for ________ assets to evaluate a possible loan for his
How does the author use references to the personal histories of Prospero and Caliban to advance the plot?
Apply the distributive property to factor out the greatest common factor. 30+42
Which was not a reason for the growing division between North and South after 1820?
An oil embargo on the part of these two nations helped to force Japan into attacking the United States.