kristilovera kristilovera
  • 24-11-2016
  • Mathematics
contestada

Apples in a french market cost 2.5 Euros per kilogram. what is the price in dollars per pound. (Based on $ 1.256 - Euros .7965)

Respuesta :

syed514
syed514 syed514
  • 25-11-2016
2.5euros/1kg×?U.S$/?euro×1kg/?lb
and, 1 kg=2.20462 lb
 2.5/1 * $1.256/.7965 E * 1KG/2.204 =3.14/178= 1.76. 

Answer Link

Otras preguntas

What will be the area ?
which of the following are right triangle congruence theorems
How would you introduce yourself if you were Cécile?
How to solve this problem​
Fill in the blank in the following sentence with the appropriate word below. ______ chaussures porte-t-elle? A. Quel B. Quelle C. Quelles D. Quels
Please help Asap 50 points
Name three points that are collinear. Assume angle TSR is not a straight angle.
i wanna know what 6x times 2 would be
Which description indicates that a question is non scientific? A. The question has a narrow focus B. The question leads to a testable hypotheses C. The questi
“The height of an arrow” NEED HELP WITH THIS QUESTION ASAP!