Amannerjadenleach Amannerjadenleach
  • 24-11-2016
  • Mathematics
contestada

Find each unit rate.
5 pounds of apples cost $9.95
Please help!!

Respuesta :

antdawg101
antdawg101 antdawg101
  • 25-11-2016
1 pound of apples are $1.99
Answer Link
andriansp andriansp
  • 27-11-2016
to find each unit rate:
you just need to : cost apple/weight apple

9.95/5 = 1.99

hope this help
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP PLEASE PLEASE PLEASE HELP
Whats the correct answer??
Read the following passage from Defoe's Robinson Crusoe: As I had once done thus in my breaking away from my parents, so I could not be content now, but I must
Zoey paid $18.60 in sales tax on tips for her dinner the sales tax rate is 11% you tip 20% what was the price of Zoe‘s dinner before sales tax and tip
Which company had the comparative advantage in producing large tubes of toothpaste?
what is the equation in point-slope form of the line that passes through the point (1,-2) and has a slope of 3?
In this picture B and F are midpoints.
How do I solve this problem
Helllllppppp pleaseeee
Reread stanza 4 of the poem. Choose the definition of the word digest that is used in this line of stanza 4: Those names and dates and places-such a challenge t