julissamartinez20 julissamartinez20
  • 21-04-2021
  • Mathematics
contestada

Jessica bought a soft drink for 2 dollars and 6 candy bars. She spent a total of 20 dollars. How much did each candy bar cost!

Respuesta :

sarahtamnat sarahtamnat
  • 22-04-2021

Answer:

4 dollars

Step-by-step explanation:

i subtracted the total money spend from the soft drink

18$ - 2$ = 16$ was spent in buying the candy bars

and she bought 4 candy bars so  we divide 16$ by 4 = 4$ for each candy bars

Answer Link

Otras preguntas

how much bigger is Mars then the planet earth
Water sits in an open beaker. assuming constant temperature and pressure, the vapor pressure of the water ______________ as the water evaporates.
The master of flemalle work captures the elements of spatial space tonal quality dramatic light brilliant color
What would the consequence of deleting telomerase from a human cell line?
The ratio to boys to girls in a class is 4:5 what fraction of the class are boys?
Your friend has just started a savings account that is currently paying 5% interest. If inflation is expected to be 7% this next year, your friend will be earni
Which of these are possible negative consequences of early sexual activity? Select the three correct answers. A. Improved emotional health B
the number of blank in an atom of an element is the element's atomic number
What is the value of the inequality -3n < 81
A juggler tosses a ball into the air . The balls height, h and time t seconds can be represented by the equation h(t)= -16t^2+40t+4 . Suppose the juggler missed