dodgeballking66 dodgeballking66
  • 21-04-2021
  • Mathematics
contestada

Gas sells at a rate of 4 gallons for
$8.40. How much will it cost to fill
a tank holding 16 gallons?

Respuesta :

insignificant
insignificant insignificant
  • 21-04-2021

Step-by-step explanation:

it will cost $33.60 to fill a tank holding 16 gallons.

Answer Link
AnastasiaTJ
AnastasiaTJ AnastasiaTJ
  • 21-04-2021

Answer:

$33.60

Step-by-step explanation:

Unit rate per gallon is $2.10 (find this by dividing the cost by the number of gallons)

Multiply this number by 16

2.10*16 = $33.60

Answer Link

Otras preguntas

How are the nucleus and the nucleolus different?
Is -x^2 = 0 a quadratic equation?
Write this in your own words: In conclusion I believe students should have Gym class everyday. Not only will they enjoy it and have fun, but exercise is import
Which two individuals fought the duel?
What part of the atom elements bond over with
What is the most important laboratory procedure to follow before entering the lab area?
Use this figure to calculate the size of ∠EOC. A. 90° B. 149° C. 31° D. 59°
What tells the elements and ratio of atoms in a compound?
Which of following choices correctly labels the missing numbers in the above diagram?
How can logical reasoning be applied to writing proofs?