tacoplate96
tacoplate96 tacoplate96
  • 23-04-2021
  • Mathematics
contestada

HELP NEEDED ASAP! Thanks :)

HELP NEEDED ASAP Thanks class=

Respuesta :

jenzythedancer21 jenzythedancer21
  • 23-04-2021

Answer:

3

Step-by-step explanation:

First we must find the total boxes of pens

15 + 9 = 24

Then we can divide the total cost by the total number of boxes of pens

$72 / 24 boxes = 3

Answer Link

Otras preguntas

In ancient greek society foreigners were know as what
The RideEm Bicycles factory can produce 170 bicycles in a day at a total cost of $10,900. It can produce 190 bicycles in a day at a total cost of $11,600. What
Which ratio in this triangle represents sin θ
In this problem, we will compare the performance of a vector processor with a hybrid system that contains a scalar processor and a gpu-based coprocessor. in the
What device is likely to catch the towel at the plant, and what would be its ultimate destination if this occurred at the profiled treatment plant?
Which of these molecular electron configurations describe an excited state?
Calculate the gravitational potential energy relative to the ground when an 82 kg person climbs to the top of a 2.0 m stepladder.
middle school homework,help
Jim, who was 60, couldn't understand why he kept slowly gaining weight. he wasn't eating any more than usual, and he maintained his regular exercise routine. wh
Two classrooms are sharing seven packages of unit cubes if the packages are split evenly how many packages with each classroom receive