Destro913 Destro913
  • 23-04-2021
  • Mathematics
contestada

12 eggs for 3 dollars. How much is cost for each egg?

Respuesta :

Merickston Merickston
  • 23-04-2021
25 cents an egg


12 eggs = $3
1 egg = x

(1 egg * $3) / 12eggs

=$0.25
Answer Link

Otras preguntas

help me please thanks <3:Forests would be represented in which kind of map? A) physical B) population C) climate D) political
Please solve both questions!
WILL MARK BRAINLIEST!!!! (not for school question)Theoretically, if I wrote every possible combination for a 4 note melody and chord progression, and then I wen
In both systems, how did the starting thermal energy compare to the ending thermal energy of the system?
My left joystick ok my ps5 controller makes a creeking noise or click when I go in a cirrcle with it is this normal if not what do I do someone plzzz help
the type of government in which citizens have a say in what happens is known as____
plz help me i need help before 1/28/22
discuss five ethical dilema of computer use in schools for teaching and learning​
hi it's only one question can someone help ​
PLEASE HELP WILL MARK. BRAINLIEST Which of the following parts of the word "incumbent" provide clues to its meaning? Select all that apply. prefix syllables co