mariamishel20070720 mariamishel20070720
  • 23-04-2021
  • Mathematics
contestada

Kelsy can buy 2 pounds of apples for 7$. Write an equation to represent the cost, y, for x pounds of apples?

Respuesta :

wackypingz
wackypingz wackypingz
  • 23-04-2021

Answer: 7x = y

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the diameter of a circle whose area measures 1915.6826 square meters?
Charlene is looking at a pair of earrings that cost $10 find the total cost of the errands if there's a 15% discount in the sales tax is 8% does it matter if th
Where is the magnitude of the magnetic field around a permanent magnet greatest?
Describe the main properties of a gas. check all that apply
At 50 degrees celcius and standard pressure intermolecular forces of attraction are strongest in a sample of a) ethanoic acid b) ethanol c) propane d) water
How can a air conditioning system circulate 500 cubic feet of air per minute, how many cubic yards can it circulate per minute?
Find m<3 if m<1=40 Answer choices 40 50 45 90
Dover beach What is the speaker doing? The speaker uses the idiom “ebb and flow,” which is an expression often associated with the sea, to describe human miser
In the five C's of the marketing mix, Product is changed to what? A. Cost B. Convenience C. Consumer D. Community Please select the best answer from the choi
In ozymandias who is telling the story A. Ozymandias B. Percy Bysshe Shelley C. The King Of Kings D. The traveler