Scoleman0996 Scoleman0996
  • 25-04-2021
  • Mathematics
contestada

The cost buying salad from a bar is at least $4.50 per pound

Respuesta :

twyaffe6np twyaffe6np
  • 25-04-2021
Answer

We know from the problem that the salad is going to cost at least $4.50 per pound. Therefore, it is entirely possible for the cost to exceed $4.50, but it cannot be lower than $4.50 because then it would not be equal to $4.50.
Answer Link

Otras preguntas

What aspect of mercantilism led to the establushment of colonies in Africa, India, and the Far East? Exploration Religion Manorialism Serfdom
How did the battle of the coral sea impact bands war strategy
HELP PLEASE ASAP!!! If f(x)= 3x-2 and g(x)= x^2-5, What is g(f(2)) A. 11 B. -5 C. -4 D. 3
What does Lincoln ask his audience to consider in the Gettysburg Address? A. Is it possible for a free country to continue to exist? B. Are laws and governments
The Cold War led the United States to intervene in which nation to prevent the spread of communism in Asia
Kohlenwasserstoffe, die keine Doppel- oder Dreifachbindungen enthalten
how many square feet of outdoor carpet will we need for this hole?​
A child born in a country that does not recognize jus soli of parents from a country that does not recognize jus sanguinis is: A.)) a noncitizen national B.)
Correct sentence? My flu symptoms will gone away by the time you fill my prescription.
What is the distance between the two points located at (3, 8) and (10, 8)?