aydinr4 aydinr4
  • 21-05-2021
  • Mathematics
contestada

Jessica paid $15 for 12 pounds of apples. What unit rate did Jessica pay for the apples?

Respuesta :

loreanipaloma
loreanipaloma loreanipaloma
  • 21-05-2021

Answer:

1.25

Step-by-step explanation:

15/12 = 1.25

1.25 per pound x 12 lbs = $15

Answer Link

Otras preguntas

An angle measuring 570 degrees is drawn in standard position. In what quadrant does the terminal side of this angle lie? Express your answer as a Roman numer
Which best describes appropriate résumé tone?
Telephone operators were known as gossips. True False
The prologue of Romeo and Juliet reveals that the play’s setting is a(n) . A) imaginary city in England B) pretty city called Verona C) stage in an ancient the
Ten more than the quotient of a number and 3 is 12 Seven more than twice a number is 1 The sum of 9 and the quotient of x and 7 is 11 the product of 8 and the
Find the greatest common factor: 3x^4 – 15x^8 3x 3x2 x4 3x4
Which number is irrational? A. square root of 64 B. square root of 256 C. square root of 100 D. square root of 80
How many people died in the deepwater horizon explosion of 2010? a. two b. 11 c. 31 d. 51
2. Find the value of x in the triangle. Round your answer to the nearest tenth of a degree.
Graphic design has evolved rapidly in recent years with the advancement of digital technology. Discuss how the evolution of graphic design has positively impact