BossPrincess3819 BossPrincess3819
  • 21-05-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 10 cans of soup costs $14. An individual can costs $2. You need at least 25 cans. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

rkt86t7k8m
rkt86t7k8m rkt86t7k8m
  • 21-05-2021
14 x 2= $28
5 x 2= $10
the answer is $38
Answer Link
spectrojamz
spectrojamz spectrojamz
  • 21-05-2021

Step-by-step explanation:

Since each package of 10cans costs $14

25cans would be 2 packages + 5 (since a package has 10)

So

14$ x 2 + 2$ x 5

=38$.

Answer Link

Otras preguntas

7000 pounds is how many tons
The corner where the states of Utah, New Mexico, and Colorado meet is called the Four Corners. Identify a pair of vertical angles. Justify your response.
how many moles are in 9.8 grams of calcium?
Find a number that is more than 50 but less than 100. When the number divided by 7, the remainder is 4. When the number is divided by 10, the remainder is 8. Wh
Find f(a), f(a+h) and the difference quotient (f(a+h)-f(a))/ h, where hod want equal 0. F(x)= 2x/ x-1
Calculate the surface area of a cube with side measurement of 3.2 inches?
The employees from maintenance go for coffee together every day at 9 AM. On Monday, Hector paid $5.45 for three cartons of milk, four cups of coffee and seven
What is the average of something (mean or mode) I really need to know I forgot what the difference was ho
What is the basic building block of all things
Why did Daniel shays rebel against the government