Harambaeee8337 Harambaeee8337
  • 24-05-2021
  • Mathematics
contestada

A corn vendor at a farmer's market was selling a bag of 8 ears of corn for $2.56. Another vendor was selling a bag of 12 for $4.32.

Respuesta :

ewomazinoade ewomazinoade
  • 25-05-2021

Answer:

8 ears of corn for $2.56

Step-by-step explanation:

Which bag is the better deal?

to determine which bag is the better deal, determine the price per ear of corn

price per ear = total price / total ears

$2.56 / 8 = $0.32

$4.32 / 12 = $0.36

the cheaper ear is the  8 ears of corn for $2.56

Answer Link

Otras preguntas

What substances are produced during photosynthesis?
A certain minivan has a maximum carrying capacity of 1,200 pounds. If the luggage weighs 150 pounds, what is the maximum weight allowable for passengers?
how does the body protect itself from pathogens? & differentiate between a specific and nonspecific response to the pathogens?
Digestion and self-destruction are functions of which organelle?                 A)           nucleus                 B)            mitochondrion
what is 13/26 in simplest form?
What do living things use atp for?
A New dog leash with an attached flashlight was on dale for 20% off. if the original price was $16.50, what is the discounted price?
what did leaders of Rhode Island believe would happen to religion if church and state were connected
Individuals typically purchase a hybrid or electric vehicle in order to conserve __________..
How does a catalyst work? using these options... A. by increasing the temp. of a chemical reaction B. by decreasing the pressure of a chemical reaction C. by in