mswilliams2397 mswilliams2397
  • 24-05-2021
  • Mathematics
contestada

A 2-gallon jug of juice costs $10.88. What is the price per cup?

Respuesta :

reynarobin4
reynarobin4 reynarobin4
  • 24-05-2021

Answer:

it's ¢.34

Step-by-step explanation:

a gallon has 16 cups

since there are two gallons that's 32

the price of the two gallons divided my 32 is how much each cup would be so 10.88/32 would be ¢.34

Answer Link

Otras preguntas

what is the significance of tempreture to °c?​
I am making some pickles and must dissolve some citric acid in water. Is this a chemical or physical change? Dissolving is a change_____ because______
I need help on this percent practice please. Thank you
Do noA and B pls I need answer correctly pls help me pls give me correct answer.iwill give you brainliest.
Fill in the blank with the missing number that makes this a true equation. 9/10 − 11/__ = 1/6
ethos, logos, parallelism or pathos for 7 and 8
At the top of the asthma surveillance pyramid is
Simplify: 7.63 x 104 76,300 7,630,000 0.000763 0.0000763
County fairs can be really fun.
Find the missing side of each triangle. Leave your answers in simplest radical form.