emelirodriguez51 emelirodriguez51
  • 24-05-2021
  • Mathematics
contestada

3
Triangle ABC is similar to triangle DEF.
+
12 units
D
A
8 units
6 units
What is the value of k in units?
A 9 units
B 10 units
C 16 units
D 4 units

3 Triangle ABC is similar to triangle DEF 12 units D A 8 units 6 units What is the value of k in units A 9 units B 10 units C 16 units D 4 units class=

Respuesta :

syedfarhanaullhaq
syedfarhanaullhaq syedfarhanaullhaq
  • 24-05-2021

Answer:

16units is the correct answer

Answer Link

Otras preguntas

5 Tomatoes cost $2 what is the unit price of the tomatoes how much will a dozen Tomatoes cost ​
Please help I only have 20 minutes
6372(52836y)+46x=665x(637y+57)
why can I transition be difficult for some people?
Why was it important that Sacagawea came from a nomadic tribe?​
Who actually pays for the “free education” and the “free healthcare”?
Explain how to solve linear equations.
What impact does genocide have on the world/region?
Dan drives 140 miles on Monday and 125 km on Tuesday. How many km did he drive in total?
The air temperature in the North Pole in the morning was 3 degrees Celsius. By 10:00 am the temperature dropped 12 degrees. By noon the temperature had gone up