joshmith006 joshmith006
  • 24-05-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3 1/4
kg apples is ₹ 130. Find the cost of 1 kg of apples.

Respuesta :

ferrybukantoro
ferrybukantoro ferrybukantoro
  • 24-05-2021

Answer:

₹ 40

Step-by-step explanation:

the cost of 1 kg = 1/ (3¼) × 130

= 1/ (13/4) × 130

= 4/13 × 130 = 40

Answer Link

Otras preguntas

Do you think the Logan's troubles with the Wallaces are over
Rite a sentence using the words pig dig and wig (don't make it to simple and basic make it very sophisticated becase it sound very funny I no)
2 Which number is between 1/9 and 0.2 A 3/11 B 1/11 C 12/45 D 7/45
Is a flood a change to an organism s abiotic environment or biotic environment? a. abiotic environment b. biotic environment
When beginning a cardiorespiratory training regimen, it's best to plan for _______ sessions per week
you are purchasing a car for 12,465 plus 5.65% sales tax you make a 1,300 down payment you have a fair credit score how much interest is due at the end of the f
The main difference between speed and velocity involves a. distance. b. weight. c. direction. d. gravity.
what is causing the issue betwden our branches of goverment
Pleassseeeeee answer ASAP!!!!!!!!!!!!!!! what 5 values do you need to create a box and whisker plot
Which is more 56 ounces or 3.5 pounds