yarelymorales330 yarelymorales330
  • 25-05-2021
  • Mathematics
contestada

HELP PLEASE Connie can buy 48 roses for $120. Which is the cost per rose? A $1.20 B $2.50 © $3.00 D $4.00​

Respuesta :

MiaBreznau
MiaBreznau MiaBreznau
  • 25-05-2021

Answer:

B: $2.50

Step-by-step explanation:

$120 ÷ 48 roses = cost per rose ($2.50)

Answer Link

Otras preguntas

In 1931 the took control of the Japanese government
What was the most recent group to receive the right to vote and what amendment secured the right?
#1.) Which of the numbers below belong to the solution x-4≥5? I. 9 II. 1 III. 13 A.) II only B.) III only C.) II and III D.) I and II
A bowling league requires you to buy a bowling ball for $45 and pay $12 for each game. If you spent a total of $117, how many games did you play? *
Which type of homogeneous mixture cannot be filtered and does not scatter light?
In 2010 and​ 2011, the government of greece risked defaulting on its debt due to a severe budget crisis. using bond market​ graphs, determine how default would
Oceanic sculptures such as god te ronga and his three sons were carved for religious rituals by specialists called ta’unga, which is also the word for ____.
Complete the two-column proof. Given: x/6 + 2 =15 Prove: x = 78 X/6 + 2 =15 a. __________ x/6= 13 b. __________ x = 78
The body's constant effort to bring itself back to normal is known as the principle of ____________.
Find the length of the segment then find the coordinates of the midpoint of the segment