katiewilliams17 katiewilliams17
  • 25-05-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy on apples?

7.64 for 8 lbs of apples

12.81 for 14 lbs of apples

Respuesta :

jmay433
jmay433 jmay433
  • 25-05-2021

Answer: The 12.81 for 14 lbs of apples is the better buy.

Step-by-step explanation:

Find the unit price (the price of 1 lb of apples)

7.64/8 lbs = 0.955 per pound

12.81/14 lbs. = 0.915 per pound;

Answer Link

Otras preguntas

ASAP need help confused
Given a = -3, b= 5, and c= -8, then a 2 b + cis
en que influyeron la presencia de las islas en la vida de los antiguos griegos?
Writing Prompt: What makes King's "Letter from Birmingham Jail" powerful and effective?. Thesis: Topic Sentence: Example, quote, detail, or fact from the text:
Which two types of sentences do technical writers prefer to use?
what is microeconomics ​
TIMEDD!!! What are the domain and range of the function below? domain: (-00,-5) range: (5,00)
Which of the following is the final step in bisecting a line segment? (5 points) Keeping the compass at the same width, place the compass on the other endpoint
PLEASE HELP ASAP!Type your response in the box.Jorge is writing a research paper about the positive and negative effects of cell phones in school. Below is a de
x- (-3) is the same as x + (-3). O True O False