Tatiiii85331 Tatiiii85331
  • 26-05-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 30 Oreos cost $3.60. Kennedy says the unit rate is 0.12. Mason says the unit rate is 8.33. Who is right?

Respuesta :

queensland100
queensland100 queensland100
  • 26-05-2021

Answer:

[tex]360 \div 30 = 12[/tex]

Step-by-step explanation:

so Kennedy is right

Answer Link

Otras preguntas

Choose the best answer for the blank Mi padre no tiene pelo. Él es ________. Answer Choices calvo moreno amable listo
The isotope chlorine-36 decays into argon-36, with a half-life of 3.01 × 105 years. Based on this information, fill in the blanks. A particular sample contains
Four students spend $12 on school lunch. At this rate fine amount 10 students would spend on the same school lunch
What were the main differences between New France, New Spain, and New Netherlands?
Which best describes another comparison that Melville could have used to symbolize the rigid and unalterable character of Ahab in Chapter 28 of Moby-D? A)an u
The cost of 5 cans of dog food is $4.35.At this price, how much do 11 cans of dog food cost?
Reagan based his reelection campaign in 1984 on A) getting people to vote early. B) his Supreme Court appointments. C) a booming economy. D) the resolution of t
Which act can be considered an acceptance of the social contract
Which of the following refers to the cost associated with getting a statement of the property value when buying a home? a. appraisal b. discount c. inspectio
Mouths full of laughter, the turistas come to the tall hotel with suitcases full of dollars. Every morning my brother makes the cool beach new for them.