elizondoalex519 elizondoalex519
  • 26-05-2021
  • Mathematics
contestada

5 lbs. of organic red potatoes cost
$6.00. What is the price per lb?

Respuesta :

studentaccount134
studentaccount134 studentaccount134
  • 26-05-2021

Answer:

0.83333333333

Step-by-step explanation:

Answer Link
akbusiness987
akbusiness987 akbusiness987
  • 26-05-2021

Answer:

$1.20

Step-by-step explanation:

[tex]\frac{y}{600} :\frac{1}{5}[/tex]

y · 5 = 600 · 1

5y = 600

5y ÷ 5 = 600 ÷ 5

y = 120

Answer Link

Otras preguntas

Brand A scooter has a top speed that goes 2 miles per hour faster than Brand B. if after hours, Brand A scooter traveled 24 miles, at what rate did Brand B scoo
How would you find the zeros of the function by rewriting the function in intercept form? Ex: y=x^2-12x+32
how hot does it have to be to melt rock
What is the answer to 2c-5=c+4
125 thousandths = 1 tenth _______________ thousandths
A baseball diamond has the shape of a square with side lengths of 90 feet. A catcher wants to get a player running from first base to second base out.  How far
4x+5y=20 write this equation in slope intercept form
Can there be more than one point of intersection between the graphs of two linear equations?
4x+5y=20 write this equation in slope intercept form
What is the answer to 2c-5=c+4