tahjirisbest tahjirisbest
  • 21-06-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the most expensive? 6 for $46.50 or 9 for $67.50?

Respuesta :

jerryguo2282769
jerryguo2282769 jerryguo2282769
  • 21-06-2021

Answer:

6 for 46.50$

Step-by-step explanation:

you can divide 67.50 over 46.50 (it is less than 3/2)

so 46.50 for 6 is the most expensive

of course if you buy more, it is going to be cheaper than buying less

Answer Link

Otras preguntas

The river's tent is broken: the last fingers of leaf Clutch and sink into the wet bank. The wind Crosses the brown land, unheard. The nymphs are departed.
A rectangular piece of gift wrap is 5.5 inches by 2.1 inches what is the area of the gift wrap? ( Hint: use A=lxw
"how does a social institution relate to the concept of social structure?"
A 2,000-foot-long fence will be used to enclose a rectangular field that is three times as long as it is wide. What is the length of the field?
Which three colonies benefited from exporting wheat and flour? a. New York, Rhode Island and New Jersey c. New York, Pennsylvania and Virginia b. New York, Penn
Please help with question 8 part a and b please and please explain
How does the anatomy of the endocrine and integumentary systems correlate with the sense organs?
Suggest why do you think people believe some theories even if they are not supported by credible evidence?
Which of these is a substantive right protected by the Bill of Rights? freedom of religion protection against self-incrimination the right to counsel rights not
In desert areas, what process results in the formation of desert pavement?