mschunky09
mschunky09 mschunky09
  • 23-06-2021
  • Mathematics
contestada

If you can buy 8 gallons of gas for $26.50, what is the unit rate?​

Respuesta :

jimthompson5910 jimthompson5910
  • 23-06-2021

Answer: $3.31 per gallon

================================================

Work Shown:

26.50/8 = 3.3125 which rounds to 3.31

--------

We can think of it like the ratio

8 gallons : $26.50

Dividing both sides by 8 leads to

1 gallon : $3.31

Answer Link

Otras preguntas

identify and describe someone who has good karma
What advantage does the multi-spectral analysis have over the x Ray machine
What generalization can you make about the ages of rocks that are close to the Mid-Atlantic Ridge?
what is 21/45 simplified?
Write a story problem that represents 528 ÷ 24.
What does the Strangler Fig eat and how?
product of 5 and y added to 3
what is 8/20 simplified?
Dave delivered 52 newspapers all together on Saturday and Sunday. He delivered 8 more newspapers on Sunday than on Saturday. How many newspapers did Dave delive
fractions-what is bigger 6/6 4/6 or 8/6