casteelamy177 casteelamy177
  • 25-07-2021
  • Mathematics
contestada

you buy butter at 3 dollars a pound one portion requires 2oz of butter how much for one portion

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-07-2021

Answer:

0.375 dollars

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 oz

1 oz = 1/16 pound

2 oz = 2/16

2/16 * 3 = 0.375

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is evidence that the grey wolves are an invasive species? 1.) wolves were endangered until 2015 2.) wolves enjoy exploring their surround
Does the graph represent a function? Choose 1 answer: Yes No
hey! please help i’ll give brainliest
VerySmartyHelp, please don't answer this too! :) Anyways, I'd love if someone helped me with picking 3 or so anime! • Has to have magic/spiritual/supernatural t
9). Four friends earned $4.20 for washing a car. They decided to split the money equally. How much money did each friend get?​
I need answers for this wave unit
A factory has a container filled with 35,874 litres of cold drink. In how many bottles of 21 L capacity each can it be filled ? How much drink will be left behi
The length of a rectangle is 2 centimeters less than its width. What are the dimensions of the rectangle if its area is 35 square​ centimeters?
DF bisects EDG. Find FG. The diagram is not to scale. Show all steps.
Why are protists, plants, fungi, and animals classified into the same domain but into different kingdoms ?