Queenangel2468
Queenangel2468 Queenangel2468
  • 24-08-2021
  • Mathematics
contestada

If Caleb bought 1.2 pounds of cheese that was selling for 5.95 per pound. How much did Caleb pay for the cheese.​

Respuesta :

mrojaspurple mrojaspurple
  • 24-08-2021

Answer:

$7.14

Step-by-step explanation:

If each pound of cheese is $5.95. You just have to find out how much 1.2 pounds is worth. So, you multiply 5.95 times 1.2 pounds and you'll get $7.14

Answer Link

Otras preguntas

The first European settlements in the original American colonies were started near which body of water?
How many moles of oxygen would be needed to react with 6 moles of ethane?
Does today's society support Kant's contention that minors are not conditioned to think for themselves?
Which of the following is true? Question options: Water is important to some organisms. Some substances must be dissolved in water before they can be used
5 x - 2y equals 10 ; (3,-5)
What is the minimum force required to increase the energy of a car by 68 j over a distance of 12 m? Assume the force is constant? A. 5.7 N B. 80 N C. 68 N D. 82
1/7-3(3/7n-2/7) I need help solving this problem...
A data dictionary contains metadata-data about data true or false
The only process that can change a gene's dna and therefore give rise to new genetic variations in a species is __________.
what were the articles of Confederation