kris8699 kris8699
  • 25-08-2021
  • Mathematics
contestada

a package of 12 pencils cost $0.96. what is the price for each pencil in dollars

Respuesta :

jasmineserrano246 jasmineserrano246
  • 25-08-2021

Answer:

each pencil costs 8 cents

Step-by-step explanation:

.96 divided by 12 you get .08

Answer Link
AnuphatLai
AnuphatLai AnuphatLai
  • 25-08-2021

Answer:

0.08

,

Step-by-step explanation:

0.96 divide by 12 =0.08

Answer Link

Otras preguntas

NEED HELP PLEASE!!!!!! 19 POINTS!! When is a collision considered inelastic
Multiply and simplify. 3xy4z2⋅5x2yx 15x4y5z2 8x4y5z2 15(xyz)11 15x2y4z2
which of these is an odorless, tasteless, invisible gas that comes from uranium in rocks and soil?
what is the scientific notation of 301.4 million
Is the process by which we test whether a hypothesis is capable of explaining the fact?
What is the value of f in the equation f+16 =37
A paint store sells exterior paint for $35.75 a gallon and paint rollers for $6.00 each. Write an equation in standard form for the number of gallons p of paint
What effect the repetition of the lines “Brennan on the moor, Brennan on the moor,/ bold and undaunted stood young Brennan on the moor” has on the meaning of th
Which is the curve that shows the relationship between the price of a good and the quantity that consumers are willing to purchase at each price?
31 gallons of gas cost $82.15. what is the unit rate for 1 gallon of gas A.$2.65 per gallon B.$3.08 per gallon C.$265.00 per gallon D.$308.00