ritsjones123 ritsjones123
  • 21-09-2021
  • Mathematics
contestada

solve: 2.40X=40 to find out how many cookies that cost $2.40 each can be bought with $40.

Respuesta :

briannalebeaux briannalebeaux
  • 21-09-2021

Answer:

2.40x= 40

Step-by-step explanation:

Jon's teacher wants to buy giant cookies for the entire class

cookies cost $2.40 each

Let x be the number of cookies bought

Each cookies cost is 2.40

x cookies cost is 2.40x

total amount is $40

So the equation is 40x=40

Answer Link

Otras preguntas

you plan to cover the entire surface area of a cylindrical dart board with cork. find the surface area of the dart board if the radius is 7 inches and is is 3/4
Janelle walks to school.Her friend Sara takes the bus.How are Janelle and the bus similar?How are the sources of energy different?
What is the equivalent fraction to 1/4
Solve x: 3x-7 = 5x+13 Solve x: 7-3x = 5x+13
how do you say jaeden in Spanish I do not know
how do we get .375 into a percent
What is adaptive radiation?
how is the function, y=x-3 related to y = x? Graph the function by translating the parent function.
what is the remainder when 55 is divided by 6
how do I write 20/10 as a mix number