Respuesta :
Using a system of equations, it is found that:
- One roll of plain wrapping paper costs $11.24.
- One roll of holiday wrapping paper costs $14.80.
-------------------------
- For the system of equations, we consider the cost of a roll of plain wrapping as x and the cost of a roll of holiday wrapping as y.
- 2 rolls of plain wrapping paper and 1 roll of holiday wrapping paper for a total of $37.28, thus:
[tex]2x + y = 37.28 \rightarrow y = 37.28 - 2x[/tex]
- Trevon sold 7 rolls of plain wrapping paper and 7 rolls of holiday wrapping paper for a total of $182.28, thus:
[tex]7x + 7y = 182.28[/tex]
Simplifying everything by 7.
[tex]x + y = 26.04[/tex]
-------------------------
Considering [tex]y = 37.28 - 2x[/tex]
[tex]x + 37.28 - 2x = 26.04[/tex]
[tex]x = 11.24[/tex]
[tex]y = 37.28 - 2(11.24) = 14.80[/tex]
One roll of plain wrapping paper costs $11.24.
One roll of holiday wrapping paper costs $14.80.
A similar problem is given at https://brainly.com/question/17191037