bdeskovich17a
bdeskovich17a bdeskovich17a
  • 22-09-2021
  • Mathematics
contestada

marco needs to buy some cat food. At the nearest​ store, 5 bags of food cost ​$ 17.50. How much would spend on 3 bags of ​food?

Respuesta :

22joneam 22joneam
  • 22-09-2021

Answer:

$10.50 would be the cost for three bags

Step-by-step explanation:

17.50 divided by 5 gives you the cost for one bag which is $3.50. $3.50 multiplied by 3 gives you $10.50

Answer Link
Miguelmontel
Miguelmontel Miguelmontel
  • 22-09-2021

Answer:

10.5$

Step-by-step explanation:

Cost of 1 bag=17.5$ ÷ 5 = 3.5$

Cost of 3 bags=3 x 3.5 = 10.5$

therefore he will spend 10.5 $

Answer Link

Otras preguntas

solve for x and yhelp please!!need step by step explanation.will give the brainliest!!​
Why did Britain and France declare war on Germany? (1 point)
Can someone help me ?
The following four waves are sent along strings with the same linear densities (x is in meters and t is in seconds). Rank the waves according to (a) their wave
What is one way that Henry Ford attracted new employees? A. by paying them high enough wages that they could purchase a Model T B. by providing them with free M
Is it possible to form a triangle with side lengths 5, 3, and 5 units?
(iii) 24x2 - 65x + 21​
Which is one way that topographic maps are different from other maps?
35 Points Please!!!!!!!! I'll mark Brainliest!!! Choose either Robert E Lee or Thomas “Stonewall” Jackson and explain how he contributed to the Confederate Army
Flyer Company has provided the following information prior to any year-end bad debt adjustment:Cash sales, $167,000Credit sales, $467,000Selling and administrat