kenxann2004 kenxann2004
  • 23-09-2021
  • Mathematics
contestada

Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 dollar sign.
What is the cost of 1 goldfish?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-09-2021

Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 dollar.

  • Cost of 12 goldfish = $3
  • Cost of 1 goldfish = $3/12 = $1/4

= $0.25

The cost of 1 goldfish is $0.25.

Answer Link

Otras preguntas

How did people who were social darwinists justify imperialism?​
what is the inverse function of this function f(x)=4x
what does a positive result from a presumptive blood test mean?
Count the atoms of each element in this chemical formula: 2NaHCO3 Sodium (Na)= Hydrogen (H)= Carbon (C)= Oxygen (O)=
2.16 ÷ 4 hurry its a timed test thank you!​
Select the correct answer from each drop-down menu. Review Lana’s research plan. Then choose the correct way to complete the sentences. Lana’s _____ needs to b
Which of the following characteristics of Figure 1 best shows that the fragment is RNA and not DNA?
Examples and connections to the word: Analog. 3 of each! Will give brainliest
If the values of the expressions below were plotted on a number line, which expression would be closest to -10? A. -15 B. -7 C. 1 D. 11​
Consider what you have learned about the Civil War and Lincoln’s decision to suspend habeas corpus. In one to two sentences, describe evidence against suspendin