qmkx5mhdrn qmkx5mhdrn
  • 24-09-2021
  • Mathematics
contestada

Tell whether the rates are equivalent.
$2.56 per
11
pound
$0.48 per 6 ounces
Justify your answer

Respuesta :

SpringDing08
SpringDing08 SpringDing08
  • 24-09-2021

Answer:

No

Step-by-step explanation:

If there are 16 ounces in 1 pound then 176 ounces would equal 11 pounds. If you get $0.48 per 6 ounces then you would be making $14.08 off of 176 ounces.

Answer Link

Otras preguntas

Which one of the following is not a combination reaction? A. HNO3 (aq) + KOH (aq) → H2O (l) + KNO3 (aq) B. 2CaO + 3CO2 → 2CaCO3 C. Na2O + CO2 → Na2CO3 D. 4Fe +
Solve this inequality 3p-16<20
Is government by Assembly a characteristic of Athens, Sparta, or both? a. Athens b. Sparta c. Athens and Sparta
Use an area model to solve. 2 2/3 x 1 1/3?
"Swung my club to give it a whack!" This lines contains what type of sound device?
Predict which of the following compounds will be insoluble in water. A. NaCl B. HCl C. CF4 D. CuSO4
Nancy purchased some bed sheets for $ 36 they were on sale 25% off.What was the original price of the bed sheets? ( what was your strategy)
A fruit vendor has 28 pears and 16 oranges. What is the ratio of oranges to pears in simplest form?
if there are 8boys in a class of 20 stude
Calcium chloride contains only calcium and chloride. What is the formula for this compound?