cupcakequeen3872 cupcakequeen3872
  • 24-09-2021
  • Mathematics
contestada

ClarksvilleMiddleSchoolspends$24foreveryworkbookitbuys.AtmosthowmanyworkbookscanClarksvilleMiddleSchoolbuyifithas$48tospend?

Respuesta :

bhung bhung
  • 24-09-2021

Answer:

only 2

48 divided by 24 is 2

Answer Link

Otras preguntas

You stand by the railroad tracks as a train passes by. you hear a 1 000-hz frequency when the train approaches, which changes to 800 hz as it goes away. how fas
The average number of field mice per acre in a 5-acre wheat field is estimated to be 12. find the probability that fewer than 7 field mice are found
The work of a student to find the dimensions of a rectangle of area 8 + 16x and width 4 is shown below: Step 1: 8 + 16x Step 2: 4(4) + 4(12x) Step 3: 4(4 + 12x
6. Let’s say you start jogging every day, burning an additional 300 calories a day. At this rate, how long would it take you to lose one pound of body fat?
What percentage of the 819 justices of the peace in texas on non-lawyers?
A washer and dryer cost $891 combined. The washer costs $41 more than the dryer. What is the cost of the dryer?
Which location became the center of the Enlightenment movement
The major body system that filters blood to remove waste and maintains the electrolyte and fluid balance within the body
Consider the equation y=-2x+5. Create a table of five ordered pairs that satify the equation. What is the slope of the line represented by the equation? a.m=2 b
A(n) ________ cost is a cost whose total amount changes in direct proportion to a change in volume. a. fixed b. irrelevant c. variable d. mixed