GinaMae9447 GinaMae9447
  • 24-09-2021
  • Mathematics
contestada

The owner of a construction company buys cement in bulk. He recently paid $600.00 for 6 tons of cement. How much did he pay per pound?

Respuesta :

hudsenstockwell hudsenstockwell
  • 24-09-2021
$0.05. $600/6 equals $100 a ton. $100/2000 pounds equals $0.05 per pound.
Answer Link

Otras preguntas

Mike wants to buy a scooter worth R10000 but cannot afford so he opts for the hire purchase agreement which requires a 13% deposit and a 24 equal monthly instal
5×12÷[-12÷{15+(4-13)}]​
Which values of x are solutions to this equation? -1/2x^2 + 5x = 8 A) -2 B) 2 C) -8 D) -1.5 E) 11.5 F) 8
how to learn english well?
If a firm has a market beta of 0.9. is subject to an income tax rate of 35 percent, has a risk-free rate of 6 percent, a market risk premium of 7 percent, and h
find the area of a triangle with a base of 12 ft and a height of 2ft​
Eclypso Inc. manufactures a product that passes through two processes: mixing and molding. All manufacturing costs are added uniformly in the mixing department.
I DONT UNDERSTAND THIS PLEASE
Which image best conveys an eerie mood? "A cheery fire was burning in the grate, and I sat down before it..." "...groping among the tombs and invading the priva
(X²-3x-1)²-12(x²-3x-1)+27